Kilka słów o maseczkach ochronnych

Kolejny szeroko dyskutowany temat – zasadność noszenia maseczek ochronnych. Oficjalne stanowisko Ministra Zdrowia brzmi że osoby zdrowe nie powinny ich stosować. W naszej opinii raczej z uwagi na słabą dostępność i ogromne potrzeby szpitali.  Poniżej przedstawiamy autorskie opracowanie na podstawie aktualnej wiedzy o maskach ochronnych oraz progresji Covid-19.

 1. Każda maseczka w pewnym stopniu chroni. Natomiast poziom tej ochrony jest pochodną odsetka odfiltrowanych cząsteczek. Wg. badań nawet zwykła maseczka chirurgiczna wyraźnie zmniejsza częstość transmisji wirusa grypy (ponad 3x mniej w porównaniu do braku maski). Wirus grypy w formie kulistej ma porównywalną średnicę do koronawirusa. Brak jest badań mówiących że maska z jakiegoś powodu zwiększa ryzyko zachorowania. 
 2. Duże znaczenie dla stopnia ochrony mają “przecieki” powietrza, a więc stopień dopasowania maski do twarzy. 
 3. Większość masek na rynku projektowana jest tak aby filtrowała odpowiednią frakcję cząsteczek – zazwyczaj te najbardziej penetrujące mają średnicę 250-300nm i nazywane są w piśmiennictwie MPPS (most penetrating particle size). Cząsteczki mniejsze i większe od MPPS słabiej przenikają przez maseczki. Wirus Covid-19 ma średnicę ok 100nm, przez co nie porusza się po linii prostej i występuje w powietrzu również „w pakietach” z większymi pyłami/cząsteczkami, które prawdopodobnie częściowo może zatrzymać nawet ręcznik papierowy lub zwykła bawełna.
 4. Teoretyczne stopnie filtracji:
  Maska FFP3/n99 – filtrują >99% MPPS
  Maska FFP2/n95 – filtrują >95% i <99% MPPS
  Maska FFP1/n80 – filtrują >80% i <95% MPPS
  Maski chirurgiczne – filtrują około 60% MPPS
 5. Równie ważna jest ochrona śluzówek oczu, zdecydowanie ograniczają ryzyko zakażenia tą drogą już zwykłe okulary ochronne osłonięte z góry i boków. 

Z zachodnich publikacji – zwłaszcza w „New England Journal of Medicine”, wiemy że na powierzchni miedzianej koronawirus może przetrwać 4h, na kartonowej 24, na plastikowej i metalowej 2-3dni. Nie tworzy form przetrwalnikowych, jest otoczkowy i lipofilny a to czyni go podatnym na działanie środków odkażających. 

Podsumowanie:
Z powyższych informacji wynika ze jak najbardziej ma sens noszenie maseczek ochronnych, najlepiej wyposażyć się w 4-5szt. i zmieniać je codziennie a pozostałe poddawać karencji. Wydaje się również zasadne spryskiwanie “leżakujących” maseczek środkami odkażającymi i poddawanie działaniu temperatury ok 70*C co przyspiesza rozkład cząsteczek wirusa. 

Żródła:

 1. https://smartairfilters.com/en/blog/surgical-masks-surprisingly-effective-pm2-5/?utm_source=Quora&fbclid=IwAR1p1geY6HwDckxX5BDDoRHrDsyimDbDHp9n3-L5c4Wjoy-lZ-LYmrb4IWE
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2662779/?fbclid=IwAR1dRSu3BIRPvWb7Kbcp_j2C6Cq0CGT4u9kKSm-OSluIM7PXMb9s4B_leHA
 3. https://smartairfilters.com/en/blog/coronavirus-pollution-masks-n95-surgical-mask/?fbclid=IwAR28v3veAycx1-_ThymZU2s5mN8VF9yYlJSnkObsojypSxqEPtohGQlh5Ck
Total Page Visits: 372 - Today Page Visits: 1