Wznowienie szczepień ochronnych w czasie epidemii COVID-19

Na mocy rozporządzeń Ministra Zdrowia z początku marca br. (wówczas mniej niż 1000 zakażonych COVID-19 w Polsce) we wszystkich placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZy) do dnia 18.04.2020 wstrzymane zostały szczepienia ochronne u dzieci. W dniu 17.04.2020 (ok. 9000 zakażonych) Ministerstwo Zdrowia wydało kolejny komunikat wzywający do wznowienia realizacji szczepień po upłynięciu terminu odroczenia tj. w praktyce od dnia 20.04.2020. Zalecono przy tym utrzymanie dotychczasowych standardów bezpieczeństwa sanitarnego. 

Link bezpośredni – klik.

Wobec powyższego prosimy Państwa o rozsądek, powyższe rozporządzenie nie zmienia sytuacji epidemiologicznej, która wydaje się być znacznie gorsza niż w momencie wydania decyzji odraczającej szczepienia. 

Ponadto zapewnienie Państwu i Państwa Dzieciom bezpieczeństwa w czasie epidemii, przy ogólnych niedostatkach środków ochrony osobistej, ograniczeniu dostępności do lekarzy, stanowi trudne zadanie logistyczne. Nie zapomnijmy o potrzebie zwiększenia obsady w placówkach oraz wymogu godzinnej obserwacji dziecka itp. 

Jakkolwiek powyższe decyzje wydają się Nam pochopne, od poniedziałku 20 kwietnia podejmiemy niezbędne kroki i starania na rzecz przywrócenia szczepień ochronnych wedle komunikatu Ministerstwa. 

W pierwszej kolejności postaramy się wyszczepić dzieci najmłodsze tj. do 24 miesiąca życia oraz te, które z powodu obciążeń towarzyszących wymagają pilnego uodpornienia. Każdorazowo będziemy kontaktować się z Państwem indywidualnie, celem przeprowadzenia wywiadu i wstępnej kwalifikacji a następnie umówimy termin spotkania  w Przychodni. 

Pamiętajmy przy tym o ogólnych kryteriach wyłączenia – objawach infekcji u dziecka lub u któregoś z domowników – zwłaszcza infekcji dróg oddechowych o nieustalonej przyczynie. Ponadto szczepienia odraczamy u dzieci poddanych kwarantannie lub gdy ktoś inny z najbliższego otoczenia jej podlega.

Total Page Visits: 216 - Today Page Visits: 1