Wymazy Covid-19

Lista punktów wykonujących wymazy w kierunku Covid-19 na zlecenie lekarzy POZ: tutaj!

Więcej informacji na temat punktów pobrań we Wrocławiu tutaj oraz na terenie tutaj.

powyższe linki zawierają często aktualizowane informacje na temat pracy punktów pobrań – godziny otwarcia oraz numery kontaktowe

UWAGA! niektóre punkty wymagają wcześniejszego umówienia się termin pobrania !!!

Zwolnienia, kwarantanna i izolacja:

Izolacja domowa lub kwarantanna nałożona przez sanepid są podstawą do wypłacenia świadczenia chorobowego, nie wymagacie Państwa zwolnienia lekarskiego. Informacje tutaj i tutaj.

Zwolnienie wystawiamy na dni do testu oraz chorym którzy w czasie izolacji z uwagi na nasilone objawy chorobowe nie mogą wykonywać pracy zdalnej na którą kieruje ich pracodawca.

UWAGA zmiany!

Od dnia 23 i  26.10.2020 każdy skierowany na test w kierunku covid-19 od dnia następnego od zlecenia podlega obowiązkowej kwarantannie domowej. Otrzymacie Państwo SMS od Inspekcji Sanitarnej który Państwa o tym poinformuje oraz zostaniecie poproszeni o zainstalowanie aplikacji “Kwarantanna domowa”.

UWAGA zmiany od 3.11.2020 – źródło tutaj

Obecnie domownicy nie podlegają już solidarnej kwarantannie! To znaczy że jeśli ktoś z Państwa domowników zostanie skierowany na kwarantanną ponieważ zlecono mu test w kierunku covid-19 lub miał kontakt z osobą zakażoną to pozostali domownicy nadal chodzą do pracy/szkoły. Sytuacja zmienia się w przypadku uzyskania dodatniego wyniku testu. Wówczas wszyscy domownicy są obejmowani kwarantanną automatycznie. Nie potrzeba dodatkowego zgłoszenia prze lekarza POZ. Skróceniu uległa kwarantanna u współmieszkańców z 10 do 7 dni od zakończenia izolacji osoby zakażonej pod warunkiem braku objawów.

Kwarantannie mają obowiązek poddać się też wszyscy którzy mieli kontakt z osobą zakażoną. Mogą się oni zgłosić bezpośrednio do sanepidu lub do swojego lekarza rodzinnego który powinien zgłosić te osoby za pomocą systemów teleinformatycznych. 

Ozdrowieńcy po przechorowaniu nie podlegają kwarantannie!

Numer kontaktowy do sanepidu w związku z kwarantannami:
+48 22 25 00 115

Numer z którego powinniście Państwo otrzymać informację o objęciu kwarantanną: +48 22 10 43 705

Kwarantanna pozostaje w jurysdykcji Sanepidu, nie lekarza rodzinnego!

Formularz zgłoszenia osoby do kwarantanny dostępny tutaj.

Izolacja domowa – nakładana jest przez lekarza POZ na osobę ZAKAŻONĄ. Również nie wymaga zwolnienia lekarskiego. Długość jej trwania zależy od utrzymywania się objawów choroby standardowo 10-13 dni. 

W przypadku domowników osoby zakażonej kwarantanna nakładana jest więc od dnia uzyskania wyniku dodatniego a nie jak dotychczas od dnia po zleceniu testu osobie podejrzanej o zakażenie covid-19 do dnia zakończenia izolacji domowej po potwierdzonym zakażeniu + 7 dni (tj. ok 20 dni)

Dane o kwarantannie oraz izolacji przekazywane są do ZUS automatycznie – komunikat tutaj.

NIE SĄ WYDAWANE DECYZJE ADMINISTRACYJNE O UMIESZCZENIU W KWARANTANNIE! 

Jeśli z jakiegoś powodu w systemie ZUS nie widnieje informacja o Państwa kwarantannie to po powrocie do pracy jesteście Państwo zobowiązani złożyć pracodawcy pisemne oświadczenie z informacją w jakich dniach się jej Państwo poddaliście . Nie jest wymagane żadne zaświadczenie ani poświadczenie lekarza. Jeśli pracodawca ma wątpliwości może zwrócić się z prośbą o weryfikację do sanepidu.

 

Wytyczne dla osób które otrzymały skierowanie na wymaz:

Drodzy Państwo zostaliście skierowani na test wymazowy w kierunku Covid-19, aby go wykonać należy posiadać ze sobą dokument ze swoim numerem PESEL (najlepiej ze zdjęciem) oraz numer zlecenia testu.

Przygotuj się do badania zgodnie z poniższą instrukcją:

 • Wymaz powinien być pobrany rano, po przepłukaniu ust przegotowaną wodą lub po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku.
 • Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia.
 • Wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli).
 • Przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.
 • Przed pobraniem należy wyjąć ruchome protezy zębowe.

Prosimy aby do czasu wyniku powstrzymać się od spotkań towarzyskich oraz pracy, a w warunkach domowych ograniczyć wzajemne kontakty do niezbędnego minimum. W razie konieczności lekarz wystawiający skierowanie wystawi Państwu zwolnienie lekarskie. Od dnia 26.10 każdy skierowany na wymaz podlega obowiązkowej kwarantannie rozpoczynającej się od dnia następnego po zleceniu testu. Kwarantannie podlegają również domownicy. Więcej informacji powyżej.

We wszelkich sprawach związanych z Państwa testem/wynikiem oraz dalszymi procedurami prosimy kontaktować się z lekarzem oddelegowanym do walki z Covid-19 pod numerem 782-149-810.

Z uwagi na obowiązek monitorowania Państwa stanu prosimy aby do czasu wykonania testu informować Nas o wszelkich zmianach w stanie Państwa zdrowia pod numerem 782-149-810

Prosimy również o informację że wykonaliście Państwo test.

Nie zawsze wynik będzie dla Państwa dostępny, czasami wraca on jedynie do lekarza zgłaszającego dlatego ważna jest informacja o wykonaniu wymazu. Niestety obecnie opóźnienia wprowadzania wyników do systemu ewidencji elektronicznej są bardzo duże. Rzadko kiedy technicznie wykonanie testu trwa dłużej niż 72h. Jeśli po tym czasie nie otrzymaliście Państwo informacji o wyniku prosimy o kontakt z punktem pobrań.

Wykonanie testu nie jest dobrowolne, w przypadkach opieszałości osobę podejrzaną o zakażenie do punktu pobrań może doprowadzić policja. 

Wytyczne dla osób z dodatni wynikiem testu w kierunku Covid-19: 

Drodzy Państwo jeśli Państwa test wyjdzie dodatnio i zostaniecie o tym poinformowani przez laboratorium prosimy o pilny kontakt z lekarzem pod numerem 782-149-810.

Na pacjenta „dodatniego” nałożona zostanie izolacja domowa, równoważna ze zwolnieniem lekarskim. Osoby z kontaktu również należy zgłosić do Sanepidu – może to uczynić lekarz rodzinny tych osób dlatego z nim również należy się skontaktować. Prosimy zapoznać się z sekcją dotycząca kwarantanny powyżej .

Osoby z dodatnim testem prosimy aby raportowały swój stan lekarzowi pod numerem 782149810. Najlepiej to zrobić wysyłając SMS o treści:  „Imię i Nazwisko” + stan zdrowia.

Np.: Andrzej Nowak, wszystko ok. 

Osoby z dusznością i dodatnim testem które otrzymały od Nas pulsoksymetr do monitorowania wydolności oddechowej prosimy aby poza raportowaniem stanu zdrowia informowały o odczycie z urządzenia. 

Np.: Andrzej Nowak, nic gorzej, 95 74

W 8 dobie od dodatniego wyniku odbywa się kontrola, osobista lub zdalna po której podejmujemy decyzję o ew. przedłużeniu izolacji. Przypomnij o niej Państwu SMS z ministerstwa zdrowia. 

Zachęcamy do wymiany informacji o punktach wykonujących testy w komentarzach poniżej!

13 comments
 1. Kama
  Kama
  27 października 2020 at 15:29

  Witam
  Test wykonałam w punkcie mobilnym, przy szpitalu na ul. Koszarowej we Wrocławiu. Może czekałam 20min. Sam test trwał może 1 minute. Tylko dzień wczesniej trzeba się zarejestrować. Można zrobić to telefonicznie.

  Reply
 2. Agnieszka
  Agnieszka
  27 października 2020 at 12:50

  Test wykonany na Borowskiej. Czekałam od 8 do 11.15 Bardzo dużo ludzi, zabrakło przygotowanych druczkòw, trzeba było czekać na dodruk. Samo pobranie trwa może 2 minuty. Warto zabrać parasol i turystyczne krzesełko jeśli ktoś czuje się słabiej.

  Reply
 3. Alicja Solecka
  Alicja Solecka
  23 października 2020 at 08:38

  Wczoraj wykonałam test w szpitalu przy Borowskiej (Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza Radeckiego). Czekałam od 8.00 do 9.00, przede mną było ok.40 osób, ale szło sprawnie. Wymaz był pobrany z nosa. Przed wymazem trzeba wypełnić 2 zgody (znajdziecie je Państwo przy wejściu na wymaz).

  Reply
 4. Agnieszka
  Agnieszka
  21 października 2020 at 20:55

  Test wykonaliśmy 18.10 przy szpitalu na Borowskiej. Poszło bardzo sprawnie i szybko.

  Reply
 5. Joanna
  Joanna
  21 października 2020 at 14:16

  Test wykonany dziś przy szpitalu na Brochowie. Czas oczekiwania 8.30 – 13.02. Bardzo miła obsluga. Mimo przerażająco długiej kolejki ( stałam kilka ulic dalej ) – poszło sprawnie.

  Reply
 6. M
  M
  20 października 2020 at 11:51

  Test wykonany dzisiaj przy szpitalu ul.Warszawska, Wrocław. czas oczekiwania 8.50-12.15. Samo pobranie trwa ok.2min. Porównywalna ilość ludzi w zwykłej kolejce i drive thru.

  Reply
 7. Prymulka
  Prymulka
  20 października 2020 at 11:32

  Test robiłam na Borowskiej, byłam około 8 rano i o godzinie 9 byłam już po wszystkim. Bardzo sprawnie idzie kolejka, była dość duża ale idzie szybko.

  Reply
 8. admin
  admin • Post Author •
  18 października 2020 at 09:39

  Wykonałem test dziś rano w punkcie przy ul. Borowskiej, kolejka spora – głównie osoby przed planowanymi hospitalizacjami, ale idzie bardzo sprawnie. W sumie czekania na 10min, w kolejce 50 osób.

  Reply
 9. Alutka
  Alutka
  17 października 2020 at 12:48

  Wykonanie testu na ul. Kamińskiego Wrocław- przebiega sprawnie i szybko. Byłam o 8.00 rano i spędziłam tam 27 minut.

  Reply
 10. Mucha
  Mucha
  17 października 2020 at 12:39

  Test wykonałem w szpitalu na Kamienskiego we Wrocławiu. Wszystko idzie tam sprawnie, jednak 1,5 godziny stania w kolejce na dworze nie jest korzystne dla zdrowia, polecam ciepło się ubrać..

  Reply
 11. Wojtek
  Wojtek
  17 października 2020 at 12:35

  Test wykonałem na Kamieńskiego. Byłem na miejscu o 7.55, testy ruszyły o 8.00. Mimo długiej kolejki czekałem tylko 15 minut. Wszystko szło bardzo sprawnie i szybko.

  Reply
 12. Monika
  Monika
  17 października 2020 at 12:06

  Wykonanie testu na Brochowie przebiegło bardzo sprawnie. Testy wykonywane tam są codziennie do 13-tej

  Reply
 13. Andrzej Nowak
  Andrzej Nowak
  15 października 2020 at 17:03

  Obecnie wiemy że sprawnie można wykonać test w punkcie przy Szpitalu na ul. Kamieńskiego we Wrocławiu.
  Punkt przy Szpitalu w Strzelinie odmawia wykonania testu osobą przyjezdnym.
  Punkt przy Szpitalu w Dzierżoniowie ma kilku dniowy okres oczekiwania

  Reply
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *